بیزینس کوچینگ

چگونه میان کار و زندگی شخصیمان تعادل ایجاد کنیم؟

تعادل

دستیابی به یک توازن بین کار و خانواده برای موفقیت شغلی حرفه‌ای و به‌طورکلی کیفیت زندگی بسیار مهم است.

این تعادل مستلزم دانستن این موضوع است که چه موقع با کسانی که دوستشان داریم وقت بگذرانیم و یا به سرگرمی هایمان برسیم و چه زمانی بر روی کارمان تمرکز کنیم.

یادگیری درباره این توازن می‌تواند به شما کمک کند تا به اهدافتان راحت‌تر دست یابید و احتمالاً در طول هفته­ های خود فعال‌تر و شادتر شوید.

در این مقاله ما به این موضوعات اشاره کرده‌ایم و همچنین به چند نکته نیز اشاره کرده‌ایم که شما بوسیله آن می­توانید تعادلی بین زندگی شغلی و شخصی خود ایجاد کنید تا بتوانید کیفیت هر دو را با هم بالا ببرید.

توازن بین زندگی شخصی و حرفه ای

تعادل میان کار و زندگی یعنی چه و چرا مهم است؟

تعادل میان کار و زندگی یعنی به همان اندازه که کسی به خواسته‌های شغلی خود اهمیت می‌دهد، نیازهای زندگی شخصی خود را هم در اولویت قرار دهد.

علائم یک تعادل غیرمؤثر میان زندگی و شغل ممکن شامل موارد زیر شود:

 • مشغله کاری به‌صورت تمام‌وقت در طول هفته
 • نیازهای برآورده نشده شخصی
 • چک‌کردن گوشی هر 5 دقیقه
 • احساس غرق شدن در کار

بر اساس تحقیقات مشخص شده است که حتی کارفرمایانی که متعهد به حفظ تعادل بین کار و زندگی برای کارکنان خود هستند، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند، موارد نادر غیبت را تجربه می‌کنند و از نیروی کار وفادارتر و مولدتری برخوردار هستند.

شایع‌ترین علل عدم تعادل بین کار و زندگی چیست؟

اکثر کارمندان تمام‌وقت در سراسر جهان و حتی بعضی از مدیران می‌گویند که در پنج سال گذشته ایجاد تعادل بین کار و خانواده دشوارتر شده است. شایع‌ترین علل عبارت بودند از:

 • افزایش هزینه‌ها بدون افزایش حقوق

دو/ سوم از کارمندان این را به‌عنوان چالش اصلی خود برای حفظ تعادل بین کار و زندگی ذکر کردند.

 • افزایش مسئولیت‌ها در محل کار

حدود نیمی از شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی، مسئولیت ­های کاری اضافی را به‌عنوان یکی از دلایل اصلی تعادل ضعیف کار و زندگی ذکر کردند.

 • افزایش مسئولیت در خانه

بیش از 40 درصد از شرکت‌کنندگان نظرسنجی گفته‌اند که مسئولیت بیشتر در خانه، مانند مراقبت از کودکان و بستگان مسن، ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی را دشوارتر می‌کند.

 • ساعات کار بیشتر

تقریباً نیمی (46٪) از مدیران بیش از 40 ساعت در هفته کار می‌کنند و 40٪ می‌گویند که ساعات کاری آنها در طول پنج سال گذشته افزایش‌یافته است.

 • داشتن فرزند

بیش از یک‌چهارم (26٪) از همان افراد گفتند که بعد از بچه‌دارشدن بیشتر کار می‌کنند. 50 درصد از زنان و 22 درصد از مردان پس از بچه‌دارشدن از شغل خود فاصله گرفتند.

تعادل میان Business و Life

چگونگی ایجاد توازن میان هر دو زندگی شخصی و حرفه‌ای شما

همانطور که شما از لحاظ سنی بزرگتر می‌شوید، مسئولیت‌های شما هم بزرگ می‌شوند؛ اما بعضی‌اوقات مسئولیت‌های شخصی و حرفه­ ای شما آن‌قدر سریع رشد می‌کند و بزرگ می‌شود که شما نمی­توانید آنها را به‌درستی مدیریت کنید. حفظ تعادل قوی بین کار و زندگی برای شاد نگه‌داشتن خود و بهره‌وری بسیار مهم است، اما به همان اندازه هم برای رفاه اطرافیان شما نیز مهم است.

به این موضوع حتماً توجه داشته باشید که هر چه افراد بیشتری بر شما تکیه کنند، حالا چه در خانه چه در دفتر کار، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در هر دو حوزه تعادل را حفظ کنید.

موفق‌بودن فقط به این معنی نیست که پول زیادی کسب کنید؛ بلکه به این معناست که موفقیت در تمام جنبه­ های زندگی به دست آورید، یعنی می‌تواند خواه به‌دست‌آوردن یک مشتری بزرگ باشد و یا حتی در اوج سادگی بودن کنار افرادی که برای شما مهم هستند باشد.

متدهای ایجاد توازن

در اینجا ما به 5 متد به همراه روش‌هایی که می‌توان به‌وسیلهٔ آن در زندگی خود تعادل ایجاد کرد اشاره کرده‌ایم:

متداول (مدیریت زمان)

 1. سعی کنید کار و زندگی را از هم جدا کنید.
 2. اولویت‌ها را تعیین کنید.
 3. یک برنامه زمانی درست کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید.
 4. اهمال‌کاری را مدیریت کنید.
 5. عوامل حواس‌پرتی را از بین ببرید.
 6. مبتکر باشید

متد دوم (ایجاد مرزها)

 1. ارزیابی وضعیت خود
 2. مراقب سلامتی خود باشید
 3. از علایق خود محافظت کنید
 4. “نه” گفتن را یاد بگیرید.
 5. از مقدار زمان غیرضروری که برای کار یا خانواده می‌گذارید کم کنید.

متد سوم (مدیریت رسانه‌های اجتماعی)

 1. پروفایل ­های حرفه‌ای و شخصی مجزا داشته باشید.
 2. در مورد نحوه چک‌کردن شبکه اجتماعی حرفه‌ای و شخصی شفاف باشید.
 3. ساعت ­های خاصی برای آنلاین بودن خود اختصاص دهید.

متد چهارم (کار از خانه)

 1. سعی کنید ساعات کاری مشخصی را تنظیم کنید.
 2. برای محل کار حتی زمانی که در خانه هستید لباس رسمی بپوشید.
 3. برای ناهار استراحت کنید.
 4. در هنگام کار از انجام کارهای خانگی خودداری کنید.
 5. در پایان روز (ساعت اداری) به خود انرژی دهید

متد پنجم (متعادل‌کردن مراقبت از کودک با کار)

 1. برنامه‌ای انعطاف‌پذیرتر را در نظر بگیرید
 2. از گزینه‌های مراقبت از کودک استفاده کنید
 3. در حین کار از جعبه‌های شلوغ برای سرگرمی کودکان خود استفاده کنید
 4. با بچه‌هایتان در یک اتاق کار کنید

10 راه برای ایجاد توازن بین شغل و زندگی عاشقانه

وقتی یک زوج شاغل هستند، ایجاد تعادل بین عشق و شغل می‌تواند دشوار باشد. عاشقانه‌های مدرن به طور مثال اغلب به این معنی است که هیچ‌کس در خانه نیست تا شام درست کند، و پیداکردن زمان باکیفیت می‌تواند سخت باشد. در اینجا 10 راه برای دستیابی به موفقیت به‌عنوان یک زوج در حین دنبال‌کردن شغل برای شما آورده شده است:

 1. مرزها را تعیین کنید: چه زمانی که، هرکدام از شما دفتر را ترک می‌کنید و یا زمانی که در خانه کار می‌کنید، مطمئن شوید که با هم ارتباط برقرار کرده و انتظارات روشنی درباره نحوه ورود حرفه‌هایتان به زندگی‌تان دارید.
 2. در مورد مسائل مالی زود و در اولین فرصت صحبت کنید: رایج‌ترین مشاجره‌ای که زوج‌ها با آن روبرو می‌شوند، در مورد پول است؛ بنابراین، درحالی‌که همه چیز خوب هست، در مورد مسائل مالی خود باهم صحبت کنید.
 3. برای یکدیگر وقت بگذارید: ایجاد زمان منظم برای گذراندن با هم بسیار مهم است. شاید لحظات خاصی را با دویدن کنار هم باشید یا شاید هر جمعه با هم بیرون می‌روید
 4. عصبانی به رختخواب نروید: اگر با عصبانیت از خواب بیدار شوید، نه‌تنها خواب ارزشمندی را از شب قبل ازدست‌ داده‌اید، بلکه شروعی منفی برای صبح خود دارید که می‌تواند بر بهره‌وری شما در طول روز تأثیر بگذارد.
 5. فداکاری‌ها را متعادل کنید: اگر یکی از شما یا هر دوی شما بخواهید شغلی پرمخاطب را دنبال کنید، پس باید برای آن حرفه فداکاری کنید و در این‌ رابطه به این نکته باید توجه شود که تعادل در دوره‌های زمانی طولانی ایجاد می‌شود.
 6. حمایت بی‌قید و شرط را از خود نشان دهید: مهم است که به گفتگوهای خود در رابطه‌ با شغل شریکتان توجه کنید و حمایت شما از کار او بی‌قیدوشرط باشد.
 7. شخص را دوست داشته باشید، نه عنوان او را: برای سلامت رابطه خود، مطمئن شوید که عاشق شریک زندگی خود به‌ عنوان یک شخص شده‌اید، نه عاشق پول یا موقعیت او.
 8. تصمیم را در دو مرحله بگیرید: اولین قدم برای تصمیم‌گیری شما هستید و دومین قدم شریک زندگی‌تان. شما دیگر در زندگی مستقل عمل نمی‌کنید، صرف‌نظر از اینکه چقدر شخصیت شما سرسخت است، از حالا به بعد تصمیمات شما روی شریک زندگی‌تان نیز تأثیر می‌گذارد.
 9. وظایف خانه را به اشتراک بگذارید: هیچ‌کس نمی‌خواهد وقتی به خانه می‌رسد با سینکی پر از ظرف‌های کثیف یا خانه‌ای نامرتب روبرو شود. تقسیم‌کردن کارهای خانه اغلب یک نقطه گیر بین زوجین است که اغلب به مشاجره‌های مداوم تبدیل می‌شود.
 10. ببخش و عذرخواهی کن: در دنیایی که عدم‌اطمینان امنیت شغلی وجود دارد، روابط می‌تواند پایه‌ای مطمئن باشد که استرس را به حداقل برساند. با نگه‌داشتن کینه زندگی را برای خود سخت‌تر نکنید.

تعادل برای موفقیت

توازن یا هارمونی

در شروع هر کسب‌وکاری چیزی بنام تعادل وجود ندارد؛ بلکه هارمونی وجود دارد.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که هارمونی یعنی چه؟

هارمونی یعنی این که شما نیاز داشته باشید که جای 50 درصد، 70 یا 80 درصد زمان خود را بگذارید تا بتوانید کسب‌وکارتان را به یک ثبات برسانید و بعداً وقتی به نتیجه دلخواه رسیدید می‌توانید 80 درصد زمانتان را در اختیار خانواده‌تان بگذارید.

سخن پایانی

مانند ایجاد عادات جدید، دستیابی و حفظ تعادل بین کار و زندگی خانوادگی مستلزم زمان و فداکاری است.

ممکن است گاهی اوقات زمان بیشتری را به کار نسبت به خانواده اختصاص دهید و بالعکس، اما هدف نهایی این است که تعادل سالمی را پیدا کنید که بهترین کارایی را برای شما داشته باشد.

به یاد داشته باشید که یک رابطه موفق اغلب اولین قدم به‌سوی یک زندگی حرف ه­ای موفق است.

مرکز تابا کوچینگ با ارائه خدمات بیزینس کوچینگ به همراه لایف کوچینگ می تواند به شما کمک کند تا این تعادل را در زندگی و کسب وکار خود ایجاد کنید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مرکز تابا کوچینگ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *