بیزینس کوچینگ, مشاوره کسب و کار

تفکر فعال چیست و چگونه آن را پرورش دهیم؟

تفکر فعال چیست؟

ما در طول روز به روشی احتیاج داریم که به رخدادها به دیدی متفاوت نگاه کنیم و از مرزهای معمولی که مشکلات روزمره را شکل می‌دهند فراتر برویم و دائماً اطلاعات را به شکل‌های جدید تغییر دهیم و مدیریت کنیم.

برای به وقوع پیوستن این موارد باید به روشی به نام تفکر فعال مسلط باشید، برای درگیرشدن فکر به صورت فعال، فرد باید مجموعه متفاوتی از مهارت‌های تفکر را به کار گیرد که این یک رویکرد مفصل است که شما باید برای حل مشکلات ارائه دهید و از خلاقیت برای حل‌کردن مسائل استفاده کنید.

تفکر فعال چیست؟

به زبان ساده تفکر فعال فرایند واقعی فکرکردن است که برای حل مشکلات استفاده می‌شود.

تفکر فعال درواقع شیوه‌ای از زندگی است که به شما کمک می‌کند تا نوآوری را نه‌ تنها در محصولات شرکت، بلکه در استراتژی‌ها و فرایندهای شرکت خود هم اعمال کنید.

تفکر فعال یک روش بسیار کارآمد است که برنامه‌ ریزی می‌کند که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید، در حالی که ذهن شما را راحت می‌کند تا روی کارتان متمرکز شوید. پس از یادگیری تمرین، تفکر فعال آسان می‌شود. یادگیری این فرآیند بسیار سریع و آسان است.

مزایای تفکر خلاق چیست؟

بهره گیری از مهارت‌های تفکر خلاق در محل کار، نه‌ تنها در روش‌های حل دشواری ها ، بلکه در شیوه رویکرد ما به همه چیز از ارتباطات گرفته تا خودشکوفایی، مدیریت بیزینس و رشد، مزایایی ایجاد می‌کند. آوردن فرهنگ تفکر خلاق به شرکت یا یک گروه اغلب کار یک مدیر آموزش‌دیده بااستعداد است، اما نقش شما در شرکت هر چه باشد، خلاقانه اندیشیدن مزایایی دارد. می خواهیم برخی از مزایای تفکر خلاقانه در محل کار و حتی زندگی روزمره خود را بررسی کنیم!

 • ایجاد همدلی
 • حلال مشکل بهتری شوید
 • راه‌هایی برای رشد سریع و مؤثر پیدا می‌کنید
 • افزایش شادی
 • کشف استعدادهای جدید و ترویج یادگیری
 • افزایش انعطاف‌پذیری و مقابله با ناملایمات
 • رزومه و قابلیت استخدام خود را تقویت کنید

9 روش قابل مؤثر برای پرورش تفکر خلاق

مزایای تفکر خلاق بی‌شمار است. داشتن این مجموعه مهارت به شما کمک می‌کند تا با دیدگاه‌های منحصر به ‌فرد با مشکلات مقابله کنید، ایده‌های خاصی داشته باشید و در مجموع، مجری مؤثرتری برای خود و یا شرکت خود باشید.

با درنظرگرفتن این دیدگاه‌ها در مورد کمی‌سازی خلاقیت، در اینجا 9 راه تضمین شده وجود دارد که می‌توانید برای حل بهتر مسائل زندگی خود، متفکر و خلاق‌تر شوید:

 1. خواندن

مردم در طول سالیان سال از تجربیات کار یا زندگی خود در کتاب‌ها نوشته‌اند.

 دانستن بیشتر و داشتن دیدگاه‌های مختلف به شما کمک می‌کند خلاق‌تر شوید. شما قادر خواهید بود از ایده‌های دیگران، بخش‌هایی از دانش و تجربیات فردی استفاده کنید و آنها را در موقعیت فعلی خود به کار ببرید. خواندن یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت دانش و تجربه است.

نکته

توجه کنید که بهانه‌ تراشی برای نداشتن وقت کافی برای مطالعه آسان است، اما اگر مطالعه را در اولویت قرار دهید، حتماً می‌توانید زمانی برای خود پیدا کنید و در نتیجه بدون شک شما خلاقیت بیشتری خواهید داشت.

 1. یک هنر را انتخاب کنید.

داشتن نوعی خروجی هنری در زندگی شما به طرز چشمگیری به خلاقیتتان کمک می‌کند. آلبرت انیشتین در حین نواختن ویولن به بسیاری از اکتشافات معروف خود رسید.

در کتاب اصلی، آدام گرانت – محقق و استاد دانشگاه وارتون در آمریکا – دریافت که “برندگان جایزه نوبل دوبرابر بیشتر احتمال دارد که یک آلت موسیقی بنوازند، آنها هفت ‌برابر بیشتر نقاشی می‌کشند یا طراحی می‌کنند، 12 برابر احتمال دارد که داستان یا شعر، و… بنویسند، 22 برابر بیشتر از همتایان خود احتمال دارد که به بازیگر، رقصنده، یا حتی شعبده‌ باز تبدیل شوند.”

خواه یک ساز باشد، طراحی، بازیگری یا هر چیز دیگری، پیداکردن یک خروجی هنری بخش‌های مختلف مغز شما را به چالش می‌کشد. آن جرقه در آرامش و سکون شما است که شما را به فردی خلاق‌تر تبدیل می‌کند.

 1. اطراف خود را با افرادی مختلف پرکنید

همدلی کلید بزرگی برای خلاقیت شما است. بیشتر مردم اطراف خود را با افرادی احاطه می‌کنند که شبیه آنها هستند. در حالی ‌که انجام این کار راحت است، اما چون مانند شما فکر می‌کنند و عمل می‌کنند خلاقیت آنها برای شما آن‌چنان مفید نیست.

همیشه افراد دیگری در مجاورت شما هستند که به طور چشمگیری زندگی متفاوتی داشته‌اند. آشنایی با آنها، درک پیشینه آنها و یادگرفتن نحوه تفکر آنها، دیدگاه شما را در مورد جهان گسترش می‌دهد. این به نوبه خود، نیروی خلاقانه‌ای را که می‌توانید در زندگی داشته باشید افزایش می‌دهد.

 1. زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانید.

حضور در فضای باز نیز باعث ایجاد تفکر فعال می‌شود. فرار از استرس‌ها و روال عادی زندگی روزانه، حتی برای زمان­های کوتاه، می‌تواند فکر شما را از فرسودگی خارج کند. یافتن ساعات کوتاهی برای بیرون از محیط کار یا منزل بودن در طول هفته این فرصت را به شما می‌دهد که از تمام تکنولوژی و سروصدا در زندگی روزمره خود دور شوید. به‌علاوه، بهانه‌ای برای تفریح و گشت‌وگذار هم پیدا کنید.

 1. مراقبه کنید

سکون ذهنی به شما این امکان را می‌دهد که بسیاری از افکاری را که دائماً در سرتان نشخوار می‌شود را از بین ببرید. به عنوان مثال، وقتی همیشه به یک رویداد گذشته یا آینده فکر می‌کنید، ذهن، شما را از مقابله با وضعیت فعلی دور می‌کند. مدیتیشن یک راه عالی برای ایجاد این مراقبه است.

با تمرین مدیتیشن می‌توانید یاد بگیرید که به ذهن خود اجازه دهید تا کاملاً در موقعیت فعلی باشد. انجام این کار به شما این امکان را می‌دهد که تلاش متمرکز تری روی کارهایی که در دست دارید انجام دهید. شما می‌توانید دانش بیشتری را از قسمت‌های مختلف مغز خود به دست آورید. در نتیجه، شما در هر لحظه خلاق‌تر خواهید بود.

 1. خواب کافی داشته باشید.

کمبود خواب می‌تواند خلاقیت را از بین ببرد. اگر چه احساس می‌کنیم که همیشه در حال حرکت هستیم، اما زمانی که خسته هستیم، نمی‌توانیم به همان اندازه از مغز خود استفاده کنیم. به‌علاوه، حفظ اطلاعات را پس از یادگیری دشوارتر می‌کند. در نتیجه، با خواب کمتر، کمتر یاد می‌گیریم و نمی‌توانیم در موقعیت‌های مناسب از اطلاعاتمان استفاده کنیم و نمی‌توانیم در هر موقعیتی به طور مؤثر عمل کنیم.

بدون شک اولویت داشتن خواب به خلاقیت شما کمک می‌کند.

 1. ورزش کنید

احساس سلامتی راهی عالی برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر در طول روز است. این اعتماد به نفس اغلب منجر به نگرانی کمتر و صرف انرژی ذهنی بیشتر در هنگام کارکردن می‌شود. به‌علاوه، این عمل باعث می‌شود که مردم تمایل پیدا کنند بیش از حد انرژی داشته باشند و حضور پررنگ تری هم داشته باشند که این عمل ممکن است باعث ایجاد یک ایده یا فکری شود که قبلاً به آن فکر نکرده بودید.

 1. کارهایی را که دوست دارید بیشتر انجام دهید تا شاد باشید.

بین شادی و خلاقیت همبستگی وجود دارد. هر چه روحیه ما بهتر باشد، عملکرد روزانه بالاتری داریم. پس از آن، یک راه عالی برای افزایش سطح شادی، انجام کاری است که دوست دارید که می‌تواند سرگرمی دلخواه، گذراندن وقت با عزیزان یا هر چیزی دیگری که به آن علاقه دارید باشد.

 1. بیشتر ریسک کنید

وقتی شما چیزهای بیشتری را تجربه کردید، می‌توانید آن خاطرات و درس‌ها را در هر موقعیت جدیدی که در آن قرار دارید به کار ببرید. در حالی که می‌توانید بدون ریسک دوباره باتجربه قبلی، کارهای بیشتری در زندگی انجام دهید، ترس اغلب بازدارنده‌ای برای امتحان چیزهای جدید است؛ بنابراین، برای گرفتن شانس بیشتر آماده باشید. با بیرون رفتن از منطقه امن خود و انجام کارهایی که ممکن است دیگران تمایلی به انجام آن نداشته باشند، وسعت بیشتری از خاطرات و تجربیات گذشته ایجاد خواهید کرد که می‌توانید آنها را برای مشکلات جدید به کار ببرید.

خلاقیت چیست؟

در کتاب الیزابت گیلبرت، جادوی بزرگ: زندگی خلاق فراتر از ترس (2015)، او می گوید: “خلاقیت رابطه بین یک انسان و اسرار الهام است.”

برای برخی افراد، خلاقیت از طریق هنرسازی بیان می شود. به عنوان مثال، همسرم پیتر در تمام زندگی اش به هنر علاقه مند بود و والدینش همیشه از او به عنوان یک هنرمند یاد می کردند، اما این اصطلاحی بود که او هرگز برای توصیف خود استفاده نمی کرد. تا زمانی که او به سن 50 سالگی نرسید که وسیله خلاقیت او تقریباً به طور تصادفی پیدا شد، زمانی که او حکاکی روی سنگ را کشف کرد و مجسمه های قابل توجهی ظاهر شد.

خلاقیت در محل کار نیز مهم است. در حالت ایده‌آل، ما برای حمایت از افراد، تیم‌ها و سازمان‌ها برای نوآوری، انعطاف‌پذیری و عملکرد بالا، ارزش زیادی قائل هستیم. در محل کار، افراد خلاق اغلب افرادی هستند که به دنبال مسیرهای جدید در توسعه محصول، بهره وری، کارایی و نوآوری هستند. استیو جابز فقید، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت اپل و مدیرعامل پیکسار، نقش یک فرد خلاق را ایجاد ارتباطات جدید، ارائه چیزی کمی متفاوت و کنار هم قرار دادن عناصر متفاوت در یک چشم انداز جدید جدید توصیف کرد.

کلام آخر

به‌عنوان یک رهبر، ممکن است از شما خواسته شود که اختلافات و مشکلات را مدیریت کرده و تصمیمات مهمی بگیرید. این مسئولیت‌ها تجربیاتی در دنیای واقعی هستند که به مهارت‌های تفکر خلاقانه شدیدی احتیاج دارند. حتماً این مهارت را در نظر داشته باشید که به ‌غیراز خود بتوانید به یکی از اعضای تیم در پروژه کمک کنید تا توسط این مهارت بتوانید ایده‌های خلاقانه‌ای را ارائه دهید و همچنین با این روش بقیه اعضا را هم به فراگرفتن و انجام‌دادن این مهارت تشویق کنید.

برای یادگیری راهکارهای بیشتر در حوزه مدیریت و رهبری می توانید با مرکز تابا کوچینگ در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *